Αδιανόητη ισοπαλία στην Ολλανδία... από 4-0 τελικά 4-4! (Vid)

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Άλκμααρ θα έπαιρνε μια εύκολη και ευρεία νίκη τελικά δεν τα υπολόγισε σωστά…

Η δευτεραθλήτρια Ολλανδίας μέχρι το 33′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-0 με τα γκολ των Αμπουκλάλ (9′,19′) και Ντε Βιτ (14′ 33′), χάνοντας μάλιστα και πέναλτι στο 40′ για να αυξήσει περαιτέρω το σκορ με τον Τέουν Κουπμάινερς.

Η Σπάρτα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα στο 57′ με τον Αρουΐ και στο 64′ με τον Άμπελς μείωσε προσωρινά σε 4-2. Στο 85ο λεπτό η Άλκμααρ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μάρκο Μπιζό και η ομάδα του Ρότερνταμ, με δύο γκολ στο φινάλε (88′ πέν. Τάι, 90′ Μάινανς), ισοφάρισε σε 4-4.

Η τελευταία φορά που μια ομάδα επέστρεψε από 4 γκολ διαφορά στο ημίχρονο ήταν το 1956. Η χθεσινή αποτυχία της Άλκμααρ έγινε μόλις η δεύτερη στην ιστορία της Eredivisie, που μια ομάδα δεν καταφέρνει να νικήσει ενώ προηγείτο με 4 γκολ διαφορά. Η πρώτη φορά ήταν στο παιχνίδι του 1969, όταν η Μπρέντα εξήλθε ισόπαλη 4-4 με την Τέλσταρ.

€5 μπόνους: Δωρεάν στοίχημα με την εγγραφή σου!