Ομονοιάρα μέσα στην Πολώνια!!!

Τεράστια πρόκριση για την Ομόνοια στον 3ο προκριματικό γύρο του champions league, καθώς επικράτησε της Λέγκια Βαρσοβίας μέσα στην Πολωνία με 0-2 στην παράταση χάρις τα γκολ που σημείωσαν οι Γκόμεθ από τα έντεκα βήματα και ο Τιάγκο με κεφαλιά από την εξαιρετική σέντρα του Ασαντέ.

Α’ Ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Λέγκια απείλησε λίγες φορές την Ομόνοια, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει σοβαρός κίνδυνος για την εστία του Φαμπιάνο. Στο 27’ η Λέγκια είχε μια καλή στιγμή, αλλά Κούσουλος και η υπόλοιπη άμυνα της Ομόνοιας άντεξαν στην πίεση και έδιωξαν. Στο 41΄η Ομόνοια έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μποτεάκ ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκόμεθ επιχείρησε πολύ καλό μακρινό σουτ αλλά ο Μπόρουτς έδιωξε σε κόρνερ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να μπει κάποιο γκολ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 53’ η Λέγκια έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία καθώς η κεφαλιά του Λούφτνερ βρήκε το δοκάρι του Φαμπιάνο και έτσι η Ομόνοια στάθηκε τυχερή. Στο 56’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη του Λέβτσουκ στο παιχνίδι. Στο 64’ η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Παράταση

Στο 92’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεθ, μετά την ανατροπή του Ντούρις μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στο 107’ ο Τιάγκο με κεφαλιά μετά την σέντρα του Ασαντέ διπλασίασε τα γκολ της Ομόνοιας κάνοντας το 0-2 μέσα στην Πολωνία και δίνοντας μια τεράστια πρόκριση στην ομάδα του.

Λέγκια: Mπόρουτς, Κάρμποβνικ, Γιέντρετζικ, Λέβτζουκ, Μλαντένοβιτς, Σουτζ, Άντολιτς, Ρόσολεκ, Κβίντια, Λουκίνιας, Πέκχαρτ

Στον πάγκο: Τέρζνιακ, Βιτέσκα, Στολάρσκι, Ρότσα, Καντέ, Μαρτίνς, Κάπουτσκα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Τζιωνής, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντούρις

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίκο, Σενέ, Μαυρίας, Λοΐζου, Χαραλάμπους Ασάντε

Εγγραφείτε τώρα στο meridianbet.com.cy και μπορείτε να λάβετε 100% μπόνους στο πρώτο σας δελτιο.