Διπλό με Ναμέ και Βαλακάρι, Στο +5 η Πάφος FC

Απέδρασε από το “Αμμόχωστος” η Πάφος FC επικρατώντας με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 5 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Άρη.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ναμέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με ωραίο πλασέ, ενώ στην τελευταία φάση ο Βαλακάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Στις 17:00 ξεκινά η αναμέτρηση στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Πάφος FC ενόψει της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η Meridianbet βρίσκεται στην Λάρνακα για να σας μεταφέρει ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη τελική στο ματς για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ από πλάγια και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

3′ Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα, απομακρύνεται η μπάλα από τους αμυντικούς της Πάφου.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς την μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες. Σκληρό παιχνίδι με αρκετά φάουλ μέχρι στιγμής.

16′ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς μέσα από την περιοχή με την μπάλα όμως να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

SAK 3308

22′ Κίτρινη στον Τιάγκο για φάουλ πάνω στον Ικόκο.

25′ Κόρνερ για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί και τον Μαργκάσα να απομακρύνει.

26′ ΓΚΟΛ η Πάφος FC. Έγινε η σέντρα από τον Ικόκο ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Ναμέ με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ.

SAK 3397

32′ Δυνατό μαρκάρισμα του Οφόρι στον Μπεσάρτ. Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Σάββα ΠουρσαΪτίδη για διαμαρτυρίες.

33′ Μικρή διακοπή καθώς έμεινε κάτω ο Ντράγκομιρ. Τίποτα το σοβαρό συνεχίζει κανονικά ο Ρουμάνος.

37′ Κίτρινη στον Ρενάτο Μαργκάσα για δυνατό μαρκάρισμα στον Ντράγκομιρ.

38′ Μένουν στο έδαφος Ντράγκομιρ και Μπεσάρτ.

40′ Δύο αναγκαστικές αλλαγές για την Πάφο. Έξω οι Ντράγκομιρ και Μπεσάρτ, μέσα οι Χότσκο και Αλ Γκαντιουί.

SAK 3432

5′ λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

45+3′ Διαμαρτυρίες από πλευράς Πάφου για χέρι του Οφόρι. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

45+6′ Μετά από χρονοβόρο έλεγχο του VAR πάει να το δει ο ρέφερι.

45+7′ Οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

SAK 3482

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Διπλή αλλαγή από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη. Έξω Κουμουρής και Μαργκάσα, μέσα Κλίμοβιτς και Φράγκος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ ΔΟΚΑΡΙ για την Νέα Σαλαμίνα. Σουτ εκτός περιοχής από τον Φελίπε το οποίο καταλήγει στην οριζόντια δοκό του Άντος.

51′ Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Τιάγκο να κάνει μια σέντρα-σουτ και τον Άντος να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Μπήκαν πολύ επιθετικά οι “ερυθρόλευκοι” που ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

55′ Κίτρινη στον Αλ Γκαντιουί για μαρκάρισμα πάνω στον Ζαχαρία Άδωνη.

58′ Συρτό σουτ του Σεμέδο μαζεύει ο Μελίσσας.

63′ Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι στη θέση του Φλοριάν.

67′ Μέσα ο Βαλακάρι, έξω ο Ναμέ για την Πάφο.

68′ Κλασσική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Σεργίου ο Ντορεγκαρία από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον έτοιμο Άντος.

69′ Αλλαγή η Σαλαμίνα. Μέσα ο Μποτεάκ, έξω ο Τιάγκο.

75′ Πιέζουν οι “ερυθρόλευκοι” που κρατάνε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

SAK 3588

80′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Κίτρινη κάρτα στον Μάντζεκ.

80′ Εκτέλεσε ο Τάνκοβιτς στο τείχος η μπάλα.

86′ Σέντρα του Μάντζεκ με τον Φράγκο να κάνει την κεφαλιά η οποία όμως ήταν άστοχη.

87′ Τράβηγμα του Σεργίου στον Σεμέδο και κίτρινη στον δεξιό μπακ των γηπεδούχων.

4′ λεπτά καθυστερήσεις υποδεικνύει ο τέταρτος.

90+3′ Φάουλ για την Πάφο.

90+3′ ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο. Ο Σεμέδο εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

90+5′ ΓΚΟΛ η Πάφος FC και 0-2. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλακάρι. Ο Φινλανδός με ένα δυνατό χτύπημα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μελίσσα.

Πάει να χαλάσει το ματς καθώς υπήρξε έντονη διαμάχη μεταξύ των δύο πλευρών.