"Στραβοπάτημα" για την ΑΕΚ/Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Τρισκόφσκι

Έβαλε ΣΤΟΠ στους πρωτοπόρους ο Ακρίτας!

Απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ, που έμεινε στην ισοπαλία 1-1 απέναντι στον Ακρίτα Χλώρακας. Ο Τρισκόφσκι κράτησε το αήττητο στην Αρένα, στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, η ομάδα του Ακρίτα κατάφερε κόντρα στην ροή του να ανοίξει το σκορ με τον Τόρες και να πάρει προβάδισμα στο 20′. Τον βαθμό της ισοπαλίας έσωσε για τους γηπεδούχους στο 89ο λεπτό ο Ιβάν Τρισκόφσκι, μετά από γύρισμα του Φαράζ.

Δύο ακυρωθέν γκολ για τους “κιτρινοπράσινους”, ένα για τον Ακρίτα.

Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Στις 18:00 ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ακρίτα Χλώρακας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ιστοσελίδα μας meridiansports.com.cy, σας μεταφέρει ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη τελική στον αγώνα με άστοχο σουτ εκτός περιοχής από τον Εγγλέζου.

6′ Καλή στιγμή για τον Ακρίτα με τον Γαβριήλ να βγαίνει απέναντι τον Τούμπα, όμως ο Κύπριος τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα.

14′ Φάση μετά από ώρα για την ΑΕΚ. Έγινε μια ασυεννοησία στην άμυνα του Ακρίτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Γκρόμοφ έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε σε κόρνερ.

15′ Κλασσική ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λόπες να κάνει την καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ροσάλες, όμως ο Πεντρέου απέκρουσε. Διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

16′ Κίτρινη κάρτα στον Γαβριήλ.

NIC 6351

20′ ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα. Έγινε το γύρισμα από τον Σέχιτς και ο Τόρες με υποδειγματικό τελείωμα δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα της Χλώρακας.

26′ Κιτρινίζεται ο Τόμοβιτς για φάουλ στον Ελ Τζεμαϊλι.

27′ Κίτρινη και στον Πεντρέου για διαμαρτυρία.

28′ Άστοχο σουτ στην κίνηση από τον Εγγλέζου.

29′ Ακόμα μια κάρτα για παίκτη της ΑΕΚ. Ο Πέρε Πονς μπαίνει στο μπλοκάκι του Φωτίου.

NIC 6421 1

35′ Σέντρα του Ροσάλες, ψηλά άουτ. Δυσκολεύεται να βρει χώρους η ομάδα του Όλτρα.

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελ Τζεμίλι, αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Τούμπα η μπάλα.

2′ λεπτά καθυστερήσεις

45′ Σέντρα σουτ του Ελ Τζεμίλι, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία του Τούμπα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λέδες εκτέλες συρτά τον κόρνερ, βρήκε τον Εγγλέζου που έκανε το δυνατό σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Πεντρέου να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.

51′ Γυριστό από τον Μιλίτσεβιτς, μαζεύει ο Πεντρέου.

52′ Άστοχο πλασέ του Εγγλέζου με το δεξί.

53′ Ακυρωθέν γκολ για την ΑΕΚ. Ο Λόπες από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Πέρε Πονς γύρισε την μπάλα από θέση οφσάιντ.

56′ Μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, που ψάχνει την ισοφάριση.

57′ Κίτρινη στον Σέχιτς για δυνατό φάουλ στον Εγγλέζου.

59′ Μακρινό σουτ του Ροσάλες, καταλήγει άουτ.

61′ Σέντρα του Ροσάλες, ο Νίκολιτς από ευνοϊκή θέση δεν μπορεί να βρει στόχο.

62′ Διπλή αλλαγή από τον Όλτρα. Τρισκόφσκι και Γκαρθία στην θέση των Γκρόμοφ και Εγγλέζου.

65′ Σέντρα του Φαράζ, ο Γκαρθία έκανε το σουτ με το δεξί όμως ήταν άστοχος.

66′ Χτυπά ξανά ο Τόρες και 0-2 ο Ακρίτας.

Ακυρώνεται για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

70′ Άστοχη κεφαλιά του Ράφα μετά από σέντρα του Φαράζ.

NIC 6506

73′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ. Ο Γκαρθία το εκτέλεσε, όμως η μπάλα πάει ψηλά άουτ.

74′ Δύο αλλαγές από τον Όλτρα. Εκτός οι Ροσάλες και Πονς, μέσα Ναούμ και Σανχούρχο.

76′ Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, εκτινάσετε ο Πεντρέου και διώχνει σε κόρνερ.

77′ Αραούχο αντί Ελ Τζεμίλι για τον Ακρίτα.

NIC 6513

81′ Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Ράφα Λόπες έκανε την κεφαλιά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Πεντρέου.

84′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Νίκολιτς, αλλά σηκώνεται άμεσα η σημαία. Ακυρώνεται το τέρμα καθώς ο Ούγγρος ήταν σε θέση οφσάιντ.

88′ Πογκέν μέσα, Εράσο εκτός για τον Ακρίτα.

Μάμας στην θέση του Λέδες για την ΑΕΚ.

89′ Ισοφαρίζει η ΑΕΚ με Τρισκόφσκι. Ο Φαράζ γύρισε από τα δεξιά, με τον αρχηγό των “κιτρινοπράσινων” να μην αστοχεί.

5′ λεπτά καθυστερήσεις

90+2′ Σέντρα του Βάσκο Λόπες από αριστερά, η μπάλα κοντράρει, χτυπά στο δοκάρι και καταλήγει σε κόρνερ.

90+5′ Απειλεί ο Ακρίτας με τον Βάσκο Λόπες, αποκρούει ο Τούμπας.