ΑΕΚΑΡΑ ομίλων! (Vid)

Την πρόκριση της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ πανηγυρίζει από χθες η ΑΕΚ Αθηνών, η οποία κέρδισε 2-1 με ανατροπή τη Βόλφσμπουργκ για να βάλει το όνομα της στη σημερινή κλήρωση της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA.

Στο 20λεπτο του αγώνα η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Ο Πέτρος Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση του, όμως ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ, Πέρβαν «ψάρεψε» τον μεσοεπιθετικό των «κιτρινόμαυρων», αποκρούοντας το στην αριστερή του γωνία.

Στο 45′ ήρθε η ψυχρολουσία για την ΑΕΚ, όταν ο Μεχμεντί με πλασέ εντός της μεγάλης περιοχής έβαλε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ. Αυτό όμως δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές του Μάσιμο Καρέρα και στην επανάληψη ο Σιμόες με ένα κεραυνό, έστειλε τη μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Πέρβαν για να φέρει το ματς στα ίσα.

Το 1-1 πήγαινε μέχρι το τέλος και εκεί που οι δύο ομάδες όδευαν προς παράταση, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ είχε αντίθετη άποψη. Μετά από ατομική του ενέργεια στο 94′, αφού απελευθερώθηκε από τον αντίπαλο του πάτησε περιοχή, όπου με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ, δίνοντας στην ΑΕΚ μια πανάξια νίκη-πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από τη νίκη της ΑΕΚ σε βάρος της Βόλφσμπουργκ:

Empty Bet: Δημιούργησε – Στοιχημάτισε – Κέρδισε!