Θα λύσουν τις διαφορές του στο Άμστερνταμ!

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Μπενφίκα και Άγιαξ στο Ντα Λούζ της Λισαβώνας και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Γιόχαν Κρόϊφ Αρένα στο Άμστερνταμ.

Παρόλο που προηγήθηκε δύο φορές ο Άγιαξ η Μπενφίκα βρήκε και τις δύο φορές τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Γκολάρα πέτυχε ο Σέρβος Ντούσαν Τάντιτς στο 18ο λεπτό με ένα πολύ όμορφο πλασέ νίκησε τον Βλαχοδήμο.

Ισοφάρισε για την Μπενφίκα ο επιθετικός του Άγιαξ ο Σεμπατιάν Αλέ όταν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η χαρά των οπαδών της Μπενφίκα κράτησε μόλις τρία λεπτά όταν ο Αλέ αναπλήρωσε το λάθος που έκανε και έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Αετοί» ήταν καλύτεροι από τον «Αίαντα» και κατάφεραν στο 72’ να ισοφαρίσουν με τον Ρομάν Γιάρεμτσουκ.

Πλέον οι δυο ομάδες θα παλέψουν για το εισιτήριο της πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης στο Άμστερνταμ και στο θρυλικό Γιόχαν ΚροΪφ Αρένα.