Ολοκληρώθηκε χθές η έβδομη αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος. Ας δούμε πιο κάτω όλα όσα συνέβησαν κατά την διάρκεια της.

Την πρωταθλήτρια δεν θα την αμφισβητείς! Παρότι το μομέντουμ έδειχνε Ίντερ, η Γιουβέντους τα… έσβησε όλα αυτά στο χορτάρι και απέδρασε με το διπλό από «Μεάτσα» (1-2), ανεβαίνοντας στην κορυφή.

Η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να πάρει το… διπλό στην Τορίνο (0-0) και να πλησιάσει την κορυφή, λίγο πριν το «Derby d’Italia».

Γκέλαρε κόντρα στην Κάλιαρι η Ρόμα, μένοντας στο 1-1 στο «Ολίμπικο», με το VAR να ακυρώνει τέρμα της στο 90’, ενώ η Λάτσιο (έχασε πέναλτι στο 88’) ήρθε 2-2 στην Μπολόνια. Νίκη για Αταλάντα.

Η Φιορεντίνα πανηγύρισε τρίτη σερί νίκη, 1-0 επί της Ουντινέζε.

Ο Σένε έβαλε μπροστά τη Τζένοα, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 93’ και η Μίλαν κέρδισε 2-1 χάρη στα γκολ των Ερνάντες-Κέσι μέσα σε έξι λεπτά στην επανάληψη, με τη… ματσαρα να έχει και δύο αποβολές!

Με δύο τέρματα (το ένα αυτογκόλ) από στημένες φάσεις, η Βερόνα επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια και την κράτησε στον πάτο της βαθμολογίας.

Φρένο στο σερί νικών που έχτιζε η Πάρμα έβαλε η Σπαλ, που χάρη στο εντός έδρας 1-0, πήρε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τζένοα-Μίλαν 1-2
(41′ Σένε – 51′ Ερνάντες, 57′ πεν. Κεσί)

Κυριακή, 6/10

Φιορεντίνα-Ουντινέζε strong> 1-0
(72’ Μιλένκοβιτς)

Ρόμα-Κάλιαρι 1-1
(31′ αυτ. Κεπιτέλι, 26′ πεν. Ζοάο Πέδρο)

Μπολόνια-Λάτσιο 2-2
(21′ Κρέισι, 31′ Παλάσιο – 23′, 39′ Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Λέτσε 3-1
(35′ Σαπάτα, 40′ Γκόμες, 56′ Γκόσενς-86′ Λουτσιόνι)

Τορίνο-Νάπολι 0-0
Ίντερ-Γιουβέντους 1-1
(18’ πέν. Λαουτάρο / 4’ Ντιμπάλα, 80’ Βετσίνο)

*H αναμέτρηση Μπρέσια-Σασουόλο που ήταν προγραμματισμένη για την Παρασκευή αναβλήθηκε λόγω του θανάτου του προέδρου της Σασουόλο, Τζόρτζιο Σκουίντσι. Το ματς ορίστηκε για τις 18 Δεκεμβρίου.