Σημαντικό διπλό για την ΑΕΚ με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας μέσα στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή”.

Οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και χάρη στα γκολ των Ρομό και Άλτμαν, πήραν ακόμα ένα τρίποντο το οποίο ήταν και το 7ο σερί στο πρωτάθλημα.

Στο 33′ ο Ρομό λίγα λεπτά αφότου εισήλθε στο ματς βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή και μετά από σέντρα του Γκαρθία, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Άλτμαν στο 39′ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή με 37 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ που αντιμετωπίζει αύριο τον Άρη.

Στις 19:00 ξεκίνησε η αναμέτρηση στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΚ ενόψει της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ιστοσελίδα μας meridiansports.com.cy, σας μεταφέρει ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

4′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια από τον Φαράζ που βρήκε χώρο για το σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

9′ Συρτό σουτ εκτός περιοχής από τον Φαράζ, η μπάλα καταλήγει άουτ.

11′ Κίτρινη κάρτα για τον Ντορεγκαράι ο οποίος θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς της Νέας Σαλαμίνας.

19′ Άστοχο σουτ του Γκουστάβο Λέδες από ευνοϊκή θέση.

20′ Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και δεν έχει βρεί ακόμη κάποια τελική.

26′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ράφα Λόπες αντιμετωπίζει πρόβλημα και θα αντικατασταθεί από τον Ρομό.

SAK 4334

33′ ΓΚΟΛ και 0-1 η ΑΕΚ. Ο Γκαρθία βρήκε χώρο από τα αριστερά για να κάνει την σέντρα και ο Ρομό λίγα λεπτά αφότου πέρασε στο παιχνίδι έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

SAK 4494

37′ Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για πέναλτι μετά από τράβηγμα του Άλτμαν στον Φελίπε.

38′ Εξετάστηκε η φάση από το VAR, συνεχίζεται το παιχνίδι.

39′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Άλτμαν έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

SAK 4151

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ που βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα μετά από ωραία μπαλιά του Μιλίτσεβιτς, όμως ο τερματοφύλακας των “ερυθρολεύκων” απέκρουσε.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρθία για μαρκάρισμα πάνω στον Φελίπε.

44′ Σουτ του Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, απεκρούει ο Μελίσσας.

2′ λεπτά καθυστερήσεων.

45+1′ Κιτρινίζεται και ο Λέδες για δυνατό μαρκάρισμα στον Τσίκο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Δύο αλλαγές για την Νέα Σαλαμίνα. Μαργκάσα και Ντορεγκαράι εκτός, στην θέση τους οι Κατσικάς και Φλοριάν.

49′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να μην μπορεί να ευστοχήσει από κοντά με το κεφάλι.

52′ Κίτρινη στον Φλοριάν Τολεμές.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Κάσας για τάκλιν πάνω στον Τσίκο.

62′ Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο για την Νέα Σαλαμίνα με τον Τσίκο να τσιμπά την μπάλα όμως τον προλαμβαίνει ο Πίριτς.

64′ Κίτρινη στον Ρομό για φάουλ στον Καρλίτος.

SAK 4806

65′ Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Τσίκο και Φελίπε εκτός, μέσα Φράγκος και Κλίμοβιτς.

72′ Κλασσική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Άλτμαν βρέθηκε ελεύθερος από τα αριστερά, έκανε το τελείωμα όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

73′ Απίστευτη φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Ρομό. Ο Φαράζ βγήκε απέναντι από τον Μελισσά και θέλησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Ρομό, ο οποίος αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

76′ Ολοκληρώνει τις κινήσεις του ο Πουρσαϊτίδης. Μέσα ο Νικολάου, έξω ο Φιάκας.

SAK 4790

80′ Αλλαγές από τον Όλτρα. Άλτμαν και Τρισκόφσκι εκτός, στην θέση τους οι Μάμας και Ροσάλες.

87′ Ολοκληρώνει τις κινήσεις της η ΑΕΚ. Εκτός οι Λέδες και Φαράζ, μέσα οι Σανχούρχο και Γκιούρτσο.

89′ Μακρινό σουτ από τον Φλοριάν, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς η μπάλα.

3′ λεπτά καθυστερήσεις.

90+2′ Άστοχο σουτ εκτός περιοχής από τον Πονς.