Σημαντικό διπλό για τον Άρη στο “Αμμόχωστος” όπου επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή με 25 βαθμούς.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπράουν με τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση αιφνιδίασε τον Μελίσσα και άνοιξε το σκορ για την “Ελαφρά Ταξιαρχία”. Στο 37′ έρχεται ακόμα μία γκολάρα αυτή την φορά από τον Ματίας Σπόλιαριτς ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με κεφαλιά του Ντιακιτέ στο 67′. Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν χωρίς όμως να μπορέσουν να φέρουν το ματς στα ίσα και στο 84′ ο Άρης τελειώνει την υπόθεση νίκη. Ο Πηλέας έκανε το γύρισμα και ο Άδωνη προσπαθώντας να απομαρύνει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της δικής του ομάδας.

Στις 19:00 ξεκινά η αναμέτρηση στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Άρη ενόψει της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η Meridianbet βρίσκεται στην Λάρνακα για να σας μεταφέρει ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

ENΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

1′ Σκληρό φάουλ από τον Φράγκο ο οποίος δέχεται τις παρατηρήσεις από τον διαιτητή.

3′ ΓΚΟΛΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΡΑΟΥΝ ΚΑΙ 0-1 Ο ΑΡΗΣ. Ο Άγγλος βρίσκει χώρο και από πολύ μακρία κάνει ένα τρομερό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα αιφνιδιάζοντας τον Μελίσσα.

TPA 8225

7′ Μένει στο έδαφος ο Κατσικάς. Μέσα το ιατρικό επιτελείο της Νέας Σαλαμίνας.

9′ Αναγκαστική αλλαγή για την Σαλαμίνα. Περνά εκτός ο Κατσικάς, μέσα ο Ντιακιτέ.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντιούμπ. Ο αμυντικός του Άρη χτύπησε απρόσεκτα με το χέρι τον Ντορεγκαράι.

14′ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα καταλήγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σοφρωνίου.

15′ Καλή στιγμή για τον Άρη. Εκτέλεση φάουλ από τον Μπράουν όμως ο Μπρόνσον δεν τα κατάφερε από κοντά να κάνει το τελείωμα.

20′ Σχόλιο/Πήρε ρυθμό το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση. Πατάει κάπως καλύτερα ο Άρης στο πρώτο εικοσάλεπτο καταφέρνοντας να απειλήσει αρκετές φορές.

27′ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Γιαγκό με τον Σοφρωνίου να προλαμβαίνει την τελευταία στιγμή.

29′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Σπόλιαριτς, ψηλά άουτ η μπάλα.

TPA 8190

33′ Ωραία μπαλιά στον Μπαμπίκα ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Μελίσσα όμως ο Οφόρι τον πρόλαβε και απομάκρυνε. Σωτήρια παρέμβαση από τον μπακ της Νέας Σαλαμίνας.

37′ ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-2. Καταπληκτικό γκολ από τον Ματία Σπόλιαριτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο μέσος της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ και στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Μελίσσα.

41′ Κίτρινη στον Ντζαβέ μετά από φάουλ στον Άδωνη.

2 λεπτά καθυστερήσεις.

45+1′ Άστοχο σουτ του Μάντζεκ εκτός περιοχής.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Δύο αλλαγές για την Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Μαρκάσα και Κλίμοβιτς, έξω οι Φελίπε και Μιγκελίτο.

Μία αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Γκομίς, μέσα ο Στεπίνσκι.

50′ Κρατάνε περισσότερο μπάλα οι γηπεδούχοι στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογη φάση.

58′ Ζητούν πέναλτι του Άρη μετά από μαρκάρισμα του Οφόρι στον Μπαμπίκα. Έγινε έλεγχος από το VAR, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

59′ Φλοριάν αντί του Λιμπόμπε για την Νέα Σαλαμίνα.

Σζόκε έξω, μέσα ο Γιαμπλόνσκι για τον Άρη.

64′ Πηλέας αντί του Ντζαβέ για τον Άρη.

TPA 8548

65′ ΓΚΟΛ/Μειώνει σε 1-2 η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντιακιτέ. Ο Φράγκος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με τον αμυντικό των “ερυθρολεύκων” να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

TPA 8598

66′ Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Μπαμπίκα να κάνει το σουτ από δεξιά.

70′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Ντελμίρο στην θέση του Μπαμπίκα.

73′ Κίτρινη στον Σεργίου για τράβηγμα πάνω στον Πηλέα.

74′ Πιέζουν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι που είναι σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο μέρος.

79′ Αλλαγή από τον Πουρσαϊτίδη. Έξω ο Φράγκος μέσα ο Μπάνζα.

81′ Κίτρινη στον Γιαγκό.

84′ ΓΚΟΛ και 1-3 ο Άρης. Ο Πηλέας έκανε το γύρισμα ο Άδωνη πήγε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της δική του ομάδας.

87′ Όμορφη ενέργεια από τον Τσίκο ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Σοφρωνίου ήταν έτοιμος.

90+1′ Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Σικόρσκι να κάνει το σουτ και τον Μελίσσα να αποκρούει.

4′ λεπτά καθυστερήσεις.