Ξεκίνησε εντυπωσιακά, δέχθηκε ψυχρολουσία στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου αλλά στο τέλος κατάφερε να επιβληθεί δίκαια του Ακρίτα η ομάδα της Πάφου και να πανηγυρίσει τη νίκη με 5-2. Μία νίκη που την ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ξανά. Εκεί όπου συγκατοικεί με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ.

Η Πάφος προηγήθηκε 2-0 με Κβίντα (16΄) και Βαλακάρι (40΄) και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάει με ένεση στο ημίχρονο εντούτοις ο Ακρίτας με δυο γκολ των Ραμίρες (43΄) και Ελ Τζεμελί (45+2΄) έφερε το ματς στα ίσα και σόκαρε την Πάφο.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπεργκ έκανε αλλαγές και άλλαξε κάποια πράγματα. Αν και δυσκολεύθηκε στο τέλος ο Ζάιρο την ξελάσπωσε και πάλι με δυο γκολ (67΄ και 85΄) ενώ ο Ελ Γκαντιουί διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 5-2.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Άντος, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ (46′ Χότσκο), Ζάιρο (86′ Αμπντουραχίμι), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (94′ Χέσταντ), Βαλακάρι (76′ Αλ Γκαντιουί), Ναμ (46′ Πελάζιο).

Ακρίτας (Ντ.Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ (89′ Βάσου), Ζουνίνιο (72′ Πικής), Ελ Τζεμιλί (72′ Δημοσθένους), Γαβριήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Καραγιάννης.

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridian Sports.