Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία 1-1 στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή”.

Στο 21ο λεπτό ο Φελίπε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για την Νέα Σαλαμίνα.

Στο 38′ ο Κατσικάς υπέπεσε σε πέναλτι επάνω στον Γιόστεν με τον Πινακά να το εκτελεί εύστοχα στο 40′. Κόκκινη κάρτα για τον Ντιακιτέ στο 83′ μετά από δυνατό φάουλ στον Πίττα. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Χάρη Μαυρία στις καθυστερήσεις.

Στις 19:00 ξεκινά η αναμέτρηση στο στάδιο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνα ενόψει της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η Meridianbet βρίσκεται στην Λάρνακα για να σας μεταφέρει ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

1′ Έναρξη αγώνα

4′ Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Σαχάρ καταλήγει στην αγκαλιά του Κίσσα.

6′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Εύκολη απομάκρυνση από τους γηπεδούχους.

8′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έρχεται για τους “γαλάζιους”. Ο Πίττας κουβάλησε μπάλα και έκανε το δυνατό σουτ με τον Κίσσα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

15′ Πιο επιθετικός ο Απόλλωνας σε αυτό το πρώτο 15λεπτο έχοντας την κατοχή της μπάλας.

21′ ΓΚΟΛ. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Αλεξάνταρ Γιοβάνοβιτς.

SAK 6963

Αποτελεσματική η Νέα Σαλαμίνα που σκοράρει στην πρώτη της τελική προσπάθεια.

31′ Σέντρα του Σεργίου από τα δεξιά ο Ντορεγκαράι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πάει ψηλά άουτ.

35′ Καλή προυπόθεση για τον Απόλλωνα με τον Γιόστεν να δίνει την κάθετη πάσα στον Σαχάρ, ο οποίος ανακόπτεται τελικά από την άμυνα της Σαλαμίνας. Προσπαθούν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι.

38′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Ο Κατσικάς πέφτει το τάκλιν και ανατρέπει τον Γιόστεν.

40′ ΓΚΟΛ. Εύστοχη εκτέλεση από τον Πινακά και 1-1 στο “Αμμόχωστος – Επιστροφή”.

SAK 7084

45′ Ζήτησαν πέναλτι για χέρι από την Νέα Σαλαμίνα. Έγινε ο έλεγχος από το VAR, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

5 λεπτά καθυστερήσεις από τον διαιτητή.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα χωρίς να έχουμε δει παρόλα αυτά κάτι ιδαίτερο μέχρι στιγμής πέραν από κάποια κόρνερ.

57′ Ψάχνουν χώρους οι δύο ομάδες για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Δεν έχει αλλάξει κάτι όμως σταθερά στο 1-1 Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας.

59′ Δύο αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ρέθιο αντί Ντανίλο Σπόλιαριτς και Αλεσάμι στην θέση του Γιόστεν.

Κανονικά στον χώρο του κέντρου ο Ισπανός Ρέθιο, ενώ ο Αλεσάμι πάει ως τρίτος στόπερ και ανεβαίνει πιο μπροστά για να καλύπτει ολόκληρη την αριστερή πλευρά ο Αμίν Χαμάς.

66′ Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Σουτ εκτός περιοχής από τον Ρέθιο, ψηλά άουτ η μπάλα.

69′ Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Φλοριάν Τολμές και Κλίμοβιτς μέσα, Ντορεγκαράι και Φράγκος έξω.

70′ Απομένει ένα εικοσάλεπτο στο παιχνίδι με τον Απόλλωνει να έχει ανεβάσει ρυθμούς και την Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

75′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Χάμπος, έξω ο Σαχάρ.

76′ Δύο αλλαγές για την Σαλαμίνα. Θωμάς Νικολάου και Μιχάλης μέσα, αντί των Οφόρι και Φελίπε. Αποχώρησε τραυματίας ο Οφόρι.

81′ Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, έκλεψαν οι της Σαλαμίνας όμως το σουτ του Τιάγκο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

83′ ΕΛΕΓΧΟΣ VAR ΓΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ. Δυνατό παίξιμο από τον Ντιακίτε πάνω στον Ιωάννη Πίττα.

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΙΑΚΙΤΕ. Αλλάζουν τα αριθμητικά δεδομένα, μένει με 10 η Σαλαμίνα.

87′ Αλλαγή από τον Νταβίντ Καταλά. Καμπράλ αντί Κολ.

89′ Τιάγκο έξω – Έρικ Μποτεάκ μέσα για τους γηπεδούχους.

4 λεπτά καθυστερήσεις.

90+1 Απίστευτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Χαμάς έκανε το γύρισμα και ο Μαυρίας δεν μπορεί να σκοράρει σε κενή εστία.