«Αυτός δεν είναι Απόλλωνας», ήταν η δήλωση του Χάμπου Κυριάκου μετά το «ναυάγιο» στο ΓΣΠ κόντρα στην Ντνίπρο.

Ο αρχηγός των «γαλάζιων» τα είπε όλα σε μια πρόταση για την κατάληξη της ψεσινής αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων κόντρα στους Ουκρανούς με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-1.

Λίγοι οι τραυματισμοί, λίγο η κακή εικόνα που έβγαλε το σύνολο του Καταλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Εξ’ αρχής ξεκίνησαν όλα λάθος για τους πρωταθλητές καθώς φάνηκαν άτυχοι με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές των Φιλιώτη και Μπα. Η Ντνίπρο εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα τριών τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο.

Ίσως εάν όντως ακυρωνόταν ως οφσάιντ το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων να βλέπαμε άλλη εξέλιξη αλλά κανείς δεν ξέρει. Άλλωστε όπως έδειξαν και από πλευράς επίσημου Απόλλωνα δεν στάθηκαν σε καμία περίπτωση στην διαιτησία μετά το σφύριγμα της λήξης.

Όπως προαναφέραμε οι απουσίες που έχει να αντιμετωπίσει ο Ισπανός κόουτς κάθε εβδομάδα είναι εμφανείς, με τον Φανούριο Κωνσταντίνου να εκφράζει την στήριξη του προς το πρόσωπο του 42χρονου τεχνικού.

Απελπιστικά μόνος στο επιθετικό κομμάτι ο Ιωάννης Πίττας ο οποίος σκόραρε και απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι αποτελεί ένα από τα πιο δυνατά όπλα στο ρόστερ του Απόλλωνα. Η είσοδος των Ογκεντά και Γιόστεν έδωσε ταχύτητα, όμως παρά το γεγονός ότι ο Κυπριακός σύλλογος το πάλεψε στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς.

Εντυπωσιακή επίσης και η παρουσία του κόσμου που παρά το κακό αποτέλεσμα δεν σταμάτησε να στηρίζει την προσπάθεια των παικτών.

Πλέον στο Κολόσσι σηκώνουν κεφάλι ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Κύπρο και Ευρώπη, καθώς την Κυριακή έχουν μια επικίνδυνη έξοδο στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» με αντίπαλο την Νέα Σαλαμίνα.

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridianbet Sports.